| Assembled Width (in) | 11 in |
|---|---|
| Attachments Included | String Trimmer |
| Fits Brands | John Deere, Ryobi, Toro, Yard Machines |
| MPN | RY41135 |
| Maximum Cutting Path Diameter (in) | 18 in |
| Minimum rated extension cord | 14 gauge |
| Assembled Height (in) | 69 in |
| Unit Type | Unit |
| Maximum extension cord length (ft) | 50 ft |
| Line Advance System | Bump |
| Number of Trim Lines | 2 |
| Features | Antivibration, Attachment Capable |
| Head Type | Wind without Assembly |
| Amperage (A) | 10 A |
| Power Type | Corded |
| Line Style Size | .080 |
| Outdoor Power Combo | No Additional Tools |
| Included | No-tool Line Replacement, Replacement Head |
| Product Weight (lb) | 11 lb |
| Shaft Type | Straight Shaft |
| Assembled Depth (in) | 8.5 in |
| Refurbished | No |
| Trimmer Type | Stick |
| Brand | Branded |
| Assembly Required | Yes |
| Model | RY41135 |
| Shaft Length (in) | 54 in |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Trimmer Line Type | String |
| Tools Included | No Additional Tool |
| Recommended Line Diameter (in) | 0.80 in |
| Start Type | Electric |
Check the listing for details. Ryobi Electric String Trimmer Weed Wacker Eater 18 in Bump Feeding Durable New. Condition: New. Listed at 103.49 USD. The 18-in. Uses durable 0.080 in.