| Maximum Torque | 1800 in lbs |
|---|---|
| Number of Batteries | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Motor Type | Brushed |
| Item Height | 9.8 in |
| Unit Quantity | 1 |
| Item Width | 11 in |
| Speed | 2800 RPM |
| Battery Included | No |
| Set Includes | Impact Driver |
| California Prop 65 Warning | Yes |
| Country of Origin | Vietnam |
| Item Weight | 7 lbs |
| UPC | 0033287199938 |
| Number of Items in Set | 1 |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Power Source | Battery |
| Color | Green |
| MPN | PCL235B |
| Auxiliary Handle | No |
| Brand | Ryobi |
| Chuck Size | 1 1/4 in |
| Type | Impact Driver |
| Battery Capacity | 1.5 Ah |
| Voltage | 18 V |
| Model | Ryobi ONE+ |
| Features | Compact |
| Chuck Type | Keyless |
Check the listing for details. RYOBI One + 18V 1/4" Impact Driver PCL235B (OB). Color: Green, Condition: Open box, Made in Vietnam. Listed at 42.95 USD. Power & Precision in the Palm of Your Hand! TackleDIY projects and professional jobs with ease using theRYOBI ONE+ 18V 1/4" Impact Driver (PCL235B) ! What's Included: RYOBI ONE+ 18V 1/4" Impact Driver (PCL235B) ?.