| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Brand | Ryobi |
| Attachments Included | Edger |
| Type | String Trimmer |
| Power Source | Not Available |
| Voltage | Does not apply |
| Color | Does not apply |
| Model | PCLST01K |
| Features | Does not apply |
| MPN | PCLST01K |
| Item Length | 10 in |
Check the listing for details. RYOBI 18V 10in Cordless Battery Weed Eater String Trimmer/Edger (Tool Only). Color: Does not apply, Condition: Used. Listed at 24.00 USD. The RYOBI 18-Volt ONE+ 10 in. String Trimmer/Edger is the lightest weight string trimmer, weighing under 4 lbs. and is ideal for tackling small yards. Experience up to 39-minutes of runtime using an 18-Volt ONE+ 2Ah battery. This string trimmer is equipped with an auto-feed head for easy line advancement with each pull of the trigger. It has an adjustable 8 in. to 10 in. cut swath and is compatible with .065 in. line that can quickly and conveniently be reloaded. When it is time to edge, easily twist the shaft to turn into an edger and comfortably get the job done with an overmold handle. Best of all, it is part of the RYOBI ONE+ system where any 18-Volt ONE+ battery works with any 18-Volt ONE+ product. This 18-Volt ONE+ 10 in. Includes 18-Volt 10 in. String Trimmer/Edger, Grass Deflector. Battery and charger not included.Lightest weight trimmerIdeal for small yardsAdjustable 8 in. to 10 in. cut swathUp to 39-minutes of runtime using an 18-Volt ONE+ 2Ah battery; Up to 132 minutes of runtime using 18-Volt ONE+ 6Ah battery (Batteries not included)Easy line advancement and reloads with auto-feed head.065 in. line advances with each pull of the triggerEasily edge with shaft that twistsComfortable overmold handlePart of the RYOBI ONE+ system - any 18-Volt ONE+ battery works with any 18-Volt ONE+ productIncludes: 18-Volt 10 in. string trimmer/edger, grass deflector