| Product Weight (lb.) | 5.15 lb |
|---|---|
| Battery Run Time (min.) | 0 |
| Assembled Width (in.) | 11.5 in |
| Maximum Cutting Path Diameter (in.) | 13 in |
| Battery Voltage (V) | 18V |
| Shaft Length (in.) | 33 in |
| Battery Amp Hours | No Battery |
| Recommended Line Diameter (in.) | .080 in |
| Line Advance System | Automatic |
| Number of Trim Lines | 1 |
| Head Type | Cartridge |
| Number of Total Batteries Included | 0 |
| Battery/Charger | Tool Only |
| Power Type | Battery |
| Assembled Height (in.) | 7 in |
| Outdoor Power Combo | No Additional Tools |
| Line Style Size | .080 |
| Included | Battery,No-tool Line Replacement |
| Shaft Type | Straight Shaft |
| Assembled Depth (in.) | 56 in |
| Refurbished | No |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Trimmer Type | Stick |
| Assembly Required | Yes |
| Charger Included | Charger Not Included |
| Trimmer Line Type | String |
| Tools Included | String Trimmer/Edger |
| Start Type | Electric |
| UPC | 0046396036261 |
| Attachments Included | String Trimmer, Edger |
| Power Source | Battery |
| Item Diameter | 11.5 in |
| Color | Multicolor |
| MPN | P20015BTLVNM |
| Accessories Included | User Manual |
| Brand | Ryobi |
| Type | String Trimmer |
| Item Height | 7 in |
| Voltage | 18 V |
| Model | ONE+ |
| Features | Automatic Line-Advance System |
| Item Width | 11.5 in |
| Item Weight | 5.15 lb |
Check the listing for details. RYOBI ONE+ 18V 13 in. Cordless Battery String Trimmer (Tool Only) NO FEED HEAD. Color: Multicolor, Condition: Used. Listed at 46.99 USD. RYOBI ONE+ 18V 13 in. The 18V ONE+ 13 in. The auto-feed line head will automatically advance the line. With the press of a button the shaft rotates to an edger so you can quickly tackle your edging needs.