| Attachments Included | Edger |
|---|---|
| Blade Thickness (in) | 0.08 in |
| Year Manufactured | 2026 |
| Battery Voltage (V) | 18V |
| Battery Amp Hours | No Battery |
| Maximum Cutting Depth (in) | 1.5 |
| Style | Modern |
| Features | Adjustable Cutting Depth |
| Number of Total Batteries Included | 0 |
| Amperage (A) | 0 A |
| Battery/Charger | Tool Only |
| Power Type | Battery |
| Battery Included | No |
| Included | No Additional Items Included |
| Color | Green |
| Refurbished | No |
| Blade Length (in) | 9 in |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Trimmer Type | Stick |
| Brand | Ryobi |
| Battery Run Time (min) | 0 |
| Type | trimmer/edger |
| Assembly Required | Yes |
| Certifications and Listings | UL Listed |
| Charger Included | Charger Not Included |
| Country of Origin | United States |
| Start Type | Electric |
| Product Line | Ryobi |
| UPC | 313086439429 |
Check the listing for details. RYOBI ONE+ 18V Cordless 13 in. String Trimmer and Edger - P2080 - OPEN BOX. Color: Green, Condition: Open box, Made in United States. Listed at 89.14 USD. (1) RYOBI ONE+ 18V 13 in. Powerful, lightweight, and versatile tool designed for effortless lawn maintenance. As part of the RYOBI ONE+ system, it is compatible with all Ryobi 18V batteries. Open Box State : This unit is not factory-sealed.