| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
|---|---|
| Action | Rotary/Circular |
| Battery Included | No |
| Power Source | Battery |
| Color | Green |
| Item Diameter | 4 1/2 in |
| MPN | PCL445B |
| Brand | Ryobi |
| Type | Angle Grinder |
| Battery Capacity | 2 Ah |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
| Voltage | 18 V |
| Disc Diameter | 4 1/2 in |
| UPC | 033287233403 |
Check the listing for details. RYOBI ONE+ 18V Cordless 4-1/2" Angle Grinder PCL445B Tool Only. Color: Green, Condition: New. Listed at 58.00 USD. Style RYOBI PCL445B ONE+ 18V Cordless 4-1/2 in. Angle Grinder (Tool Only). Power Source Battery Powered. Spindle lock for quick and easy accessory changes.