| Country of Origin | China |
|---|---|
| Tools Product Type | Other |
| MPN | PCL456B |
| Battery Size | 18-volt |
| Product Width (in) | 7.1 in |
| Cordless/Corded | Cordless |
| Cable Thickness | 1/4" |
| Battery Amp Hours | No Battery |
| Pack Size | 1 |
| Manufacturer Warranty | 3-Year Manufacturer's Warranty |
| Motor Type | Brushed |
| Product Height (in) | 18.25 in |
| Cable Length | 25 ft |
| Number of Total Batteries Included | 0 |
| Returnable | 90-Day |
| Cordless Tool Type | Specialty |
| Tool Type | Drain Auger |
| Included | No Additional Items Included |
| Product Weight (lb) | 7.3 lb |
| Voltage (V) | 18 V |
| Brand | Ryobi |
| Battery Power Type | Lithium Ion |
| Certifications and Listings | UL Listed |
| Recommended Use | General Plumbing,Shower,Sink,Toilet |
| Charger Included | Charger Not Included |
| Power Tool Features | Cushioned Grip,Forward/Reverse Switch,LED Light,Reverse,Variable |
| Product Depth (in) | 9.25 in |
| UPC | 7445044189107 |
Check the listing for details. Ryobi ONE+ 18V Cordless Drain Auger with 25 Ft Cable (Tool Only) PCL456B. Condition: New – Open box, Made in China. Listed at 69.99 USD.