| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Maximum Torque | 530 in-lbs |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Power Source | Battery/Cordless |
| Battery Included | No |
| Color | Green |
| Item Diameter | 25 mm |
| MPN | PCL235B |
| Set Includes | Battery |
| Auxiliary Handle | No |
| Charging Time | 1 hr |
| Brand | Ryobi |
| Chuck Size | 1 1/4 in |
| Type | Impact Driver |
| Battery Capacity | 1.5 Ah |
| Number of Batteries | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
| Voltage | 18 V |
| Motor Type | Brushed |
| Model | Ryobi ONE+ |
| Features | Compact |
| Chuck Type | Keyless |
| UPC | 0033287199938 |
Check the listing for details. Ryobi ONE+ 18V Impact Driver (Tool Only) - Green (PCL235). Color: Green, Condition: Open box. Listed at 48.00 USD. Model - PCL235. The Ryobi ONE+ 18V Impact Driver is a powerful and compact tool designed for efficient fastening and drilling tasks.