| Tools Product Type | Power Tool |
|---|---|
| Battery Size | 18-volt |
| Battery Voltage (V) | 18V |
| Product Width (in) | 3.5 in |
| Cordless/Corded | Cordless |
| Battery Amp Hours | No Battery |
| Manufacturer Warranty | 3-Year Manufacturer's Warranty |
| Motor Type | Brushless |
| Product Height (in) | 7 in |
| Color Family | Green |
| Number of Total Batteries Included | 0 |
| Amperage (A) | 0.0 A |
| Horsepower (HP) | 0 hp |
| Returnable | 90-Day |
| Cordless Tool Type | Router |
| Color | Gray |
| Batteries Included | No |
| Included | Bits |
| Product Weight (lb) | 3.025 lb |
| Router Base Type | Fixed Base |
| Portability | Handheld |
| Brand | Ryobi |
| Battery Power Type | Lithium Ion |
| Certifications and Listings | UL Listed |
| Collet Size (in) | 1/4 in. |
| Charger Included | Charger Not Included |
| Power Tool Features | Compact,Cushioned Grip,Depth Adjustment,Dust Collection,LED Light |
| Tool Only| Kit | Tool Only |
| Product Depth (in) | 4 in |
| UPC | 313031061019 |
Check the listing for details. Ryobi ONE+ HP 18V Brushless Cordless Compact Router (Tool Only). Color: Gray, Condition: Open box. Listed at 149.00 USD. Ryobi ONE+ HP 18V Brushless Cordless Compact Router (Tool Only). Shipped with USPS Ground Advantage.