| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Maximum Torque | 400 in-lbs |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Speed | 1700 RPM |
| Battery Included | No |
| Power Source | Battery |
| Color | Green |
| Set Includes | Ryobi Drill |
| MPN | PSBDD01 |
| Item Length | 6.4 in |
| Charging Time | 1 hr |
| Brand | Ryobi |
| Chuck Size | 1/2 in |
| Type | Keyless Chuck |
| Battery Capacity | 1.5 Ah |
| Voltage | 18 V |
| Motor Type | Brushless |
| Model | Ryobi One PSBDD01 |
| Features | Compact, Heavy Duty, Lightweight, Brushless Motor with HP Power |
| Chuck Type | Keyless |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Power | 18V |
| Item Weight | 2 lbs |
Check the listing for details. Ryobi One + HP Drill/ Driver Cordless Compact PSBDD01. Color: Green, Condition: Used. Listed at 64.99 USD. Part of the Ryobi ONE+ System – Works with any Ryobi ONE+ 18V battery. Power Source: Battery (18V ONE+). Order Processing We appreciate your patience during this process. 2-Speed Gearbox (0-450 / 0-1,700 RPM) – Versatile performance for drilling and driving tasks.