| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Maximum Torque | 1800 in-lbs |
| Power Source | Battery |
| MPN | PCL235 |
| Item Length | 6.7 in |
| Charging Time | 1 hr |
| Voltage | 18 V |
| Motor Type | Brushed |
| Item Height | 7.4 in |
| Features | Built in Light, Cushioned Grip, Forward/ Reverse Switch, LED Light, Variable Speed |
| Item Width | 2.9 in |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Speed | 2700 RPM |
| Battery Included | No |
| Color | Green |
| Set Includes | Impact Driver |
| California Prop 65 Warning | WARNING: This product can expose you to chemicals including lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
| Brand | Ryobi |
| Chuck Size | 1/4 in |
| Type | Impact Driver |
| Battery Capacity | 1.5 Ah |
| Model | Ryobi One + PCL235 |
| Chuck Type | Keyless |
| Item Weight | 2.91 LBS |
| Country of Origin | Vietnam |
Check the listing for details. Ryobi One + Lot 2 Carring Bag. Color: Green, Condition: Used, Made in Vietnam. Listed at 50.00 USD. Tested working no charger