| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Power Source | Battery |
| Color | Green |
| Blade Strength | Medium |
| MPN | P519VN |
| Suitable For | Wood, Plastic, Metal |
| Brand | Ryobi |
| Cutting Depth | 5 1/2 in |
| Type | Reciprocating Saw |
| Battery Capacity | 4 Ah |
| Blade Location | Centered |
| Item Height | 6.81 in |
| Motor Type | Brushed |
| Voltage | 18 V |
| Model | P519VN |
| Cutting Angle | 90° |
| Item Weight | 5 lbs |
Check the listing for details. Ryobi P519VN 18V Cordless Reciprocating Saw Kit. Color: Green, Condition: Open box. Listed at 89.99 USD.