| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Blade Strength | Medium |
| MPN | PCL515B |
| Item Length | 3in. |
| Safety Type IP | IP54 |
| Charging Time | 1 hr |
| Suitable For | Wood, Metal |
| Number of Batteries | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
| Motor Type | Brushed |
| Item Height | 6.18 in |
| Voltage | 18 V |
| Cutting Angle | 90° |
| Item Width | 3.78 in |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery Included | No |
| Color | Multicolor |
| Set Includes | Blades |
| Brand | Ryobi |
| Type | Reciprocating Saw |
| Cutting Depth | 5 1/2 in |
| Battery Capacity | 1.5 Ah |
| Blade Location | Centered |
| Model | One+ |
| Country of Origin | Vietnam |
Check the listing for details. Ryobi PCL515 18V Cordless Reciprocating Saw. Color: Multicolor, Condition: Used, Made in Vietnam. Listed at 29.98 USD. Battery not included.