| Blade Material | High Speed Steel |
|---|---|
| Part Number | PCL515B |
| Battery Included | No |
| Power Source | Battery |
| Included Components | Bare Tool |
| Blade Length | 1 Inches |
| Item model number | PCL515B |
| Product Dimensions | 16"L x 3"W x 7"H |
| Surface Recommendation | Multiple |
| Special Features | Bulk Packaged |
| Blade Shape | Rectangular |
| Number of Teeth | 24 |
| Warranty Type | Manufacturer Warranty |
| Batteries Required? | No |
| Manufacturer | Ryobi |
| Item Weight | 3.97 pounds |
| Handle Material | Plastic |
| Batteries Included? | No |
| Specification Met | Meets general quality and performance standards for power tools |
| Special Feature | Bulk Packaged |
| UPC | 0033287194872 |
| Brand | Ryobi |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Type | Reciprocating Saw |
| Battery Capacity | 1.5 Ah |
| Item Height | 6.18 in |
| Color | Multicolor |
| Motor Type | Brushed |
| Voltage | 18 V |
| Model | One+ |
| MPN | PCL515B |
| Item Width | 3.78 in |
Check the listing for details. RYOBI PCL515 ONE+ 18V Cordless Reciprocating Saw (Tool Only),. Color: Multicolor, Condition: Open box. Listed at 45.00 USD. New no box- no battery- tool only.