| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Buyer |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | RYOBI TOOLS |
| Type | Router |
| Number of Batteries | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Battery Included | No |
| Power Source | Corded Electric |
| Voltage | 120V |
| Color | Multicolor |
| Model | ROUTER R163 |
| Maximum Planning Width | 6 in |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Power | 350 W |
Check the listing for details. Ryobi R163 Fixed Base Router With Bit -BB0633 01511 - Used….. Color: Multicolor, Condition: Used. Listed at 48.00 USD. This Ryobi R163 Fixed Base Router is a powerful tool with 350W power that can handle all your routing needs. It comes with a bit, making it ready to use. This router is a corded electric unit that operates at 120V. The router is made in China and comes from the RYOBI TOOLS brand, which is known for producing high-quality power tools. There is one battery included with the router, and it is a unit type device. This versatile router is perfect for all your woodworking projects.