| Style | STRING_TRIMMER |
|---|---|
| Accessories Included | Battery |
| UPC | 0046396036902 |
| Attachments Included | String Trimmer |
| Power Source | Battery |
| Color | Green |
| MPN | RY40290VNM |
| Material | Carbon Fiber |
| Item Length | 38 in |
| Engine Type | Brushless |
| Brand | Ryobi |
| Type | String Trimmer |
| Battery Life | 4 Ah |
| Item Height | 8 in |
| Engine Size | 40V |
| Voltage | 40V |
| Model | RY40290VNM |
| Features | Cordless, Straight Shaft |
| Item Width | 8 in |
| Power | 40V |
| Cutting Length | 15 in |
| Item Weight | 10 lbs |
| Product Line | Ryobi High Performance |
Check the listing for details. RYOBI RY402011 40V Cordless 17" Carbon Fiber String Trimmer TOOL ONLY. Color: Green, Condition: Open box. Listed at 127.46 USD. Manufacturer: ryobi. REEL EASY+ bump feed head reloads in under 60 seconds with SPEED WINDER crank. Carbon Fiber Straight Shaft. Variable Speed Trigger with 2 Speed Switch. 6Ah Powerful Battery and Fast charging.