| Attachments Included | String Trimmer |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Battery Included | No |
| Color | Green |
| MPN | 1010323297 |
| Year Manufactured | 2024 |
| Item Length | 15 in |
| Accessories Included | Cutting Guard, Handle |
| Brand | Ryobi |
| Engine Type | BATTERY |
| Type | String Trimmer |
| Unit Type | Unit |
| Battery Life | 90 min |
| Assembly Required | Yes |
| Horsepower | BATTERY |
| Voltage | 40 V |
| Engine Size | BATTERY |
| Model | RY RY40ST01K |
| Style | Modern |
| Features | Cordless, Straight Shaft |
| Item Weight | 9 lb |
| Power | 40V |
| Product Line | Ryobi RY |
| UPC | 046396051073 |
Check the listing for details. Ryobi RY40ST01K 40V 15" Expand-It Attachment Capable String Trimmer (TOOL ONLY). Color: Green, Condition: Used. Listed at 52.00 USD. Item has been tested in great working condition!