| Number of Items in Set | 4 |
|---|---|
| Shape | Pistol Shape |
| Power Source | Battery/Cordless |
| MPN | HP53L |
| Charging Time | 2 hr |
| Number of Batteries | 1 |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
| Item Height | 15 cm |
| Motor Type | Brushed |
| Voltage | 4 V |
| Cable Length | 4 ft |
| Features | Compact, Lightweight |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Speed | 600 RPM |
| Battery Included | Yes |
| Color | Green |
| Item Diameter | 1/4" |
| Set Includes | Battery Charger |
| Auxiliary Handle | No |
| California Prop 65 Warning | This product may contain chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm. For more information, please visit www.P65Warnings.ca.gov . |
| Brand | Ryobi |
| Chuck Size | 1/4 in |
| Type | Screwdriver |
| Battery Capacity | 1 Ah |
| Model | RYOBI TEK4 HP53L |
| Chuck Type | Keyless |
| Item Weight | 0.5 lb |
| Power | 600 W |
Check the listing for details. Ryobi Tek4 HP53L Screwdriver Case Battery Charger Tested Working EUC. Color: Green, Condition: Used. Listed at 69.99 USD. Ryobi Tek4 HP53L screwdriver kit in excellent used condition. All components have been tested and are fully functional. Item shows minimal signs of previous use and has been well maintained.