| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Battery Technology | Cord |
| Battery Included | No |
| Power Source | Corded Electric |
| Blade Length | Varies |
| Color | Blue |
| Blade Strength | Medium |
| Set Includes | Case, Blades |
| MPN | RJ162V |
| Safety Type IP | IP54 |
| Suitable For | Metal, Plastic, Wood |
| Brand | Ryobi |
| Type | Reciprocating Saw |
| Cutting Depth | Varies |
| Blade Location | Centered |
| Voltage | 120 V |
| Motor Type | Brushed |
| Model | Ryobi RJ162V |
| Cutting Angle | 90° |
| Cable Length | 6 ft |
Check the listing for details. Ryobi Variable Speed Reciprocating Saw Corded RJ162V w/Case & Blade. Color: Blue, Condition: Used. Listed at 34.93 USD.