| Color | 1M 30AWG |
|---|---|
| Origin | Mainland China |
| Cable Type | Passive Twinax |
| Protocols | 1x InfiniBand QDR,DDR,SDR,Gigabit Ethernet,Fibre Channel |
| Wireless function | No |
| Temperature | 0 to 70°C (32 to 158°F) |
| Size | 16cm x 14cm x 3cm |
| Jacket Material | PVC (OFNR) |
| Item Length | 1m |
| Fiber Type | Multimode |
| Compatible | Ubiquiti,Mikrotik,Zyxel,Mellanox,Customized Brands,Cisco,Arista,T |
| Model Number | SFP-10G-DAC01M 10G SFP DAC Cable |
| Wire AWG | 30AWG |
| High-concerned chemical | None |
| Power Supply | 3.3V |
| Brand | RNABAU |
| Brand Name | RNABAU |
| Minimum Bend Radius | 23mm |
| Type | SR |
| Data Rate | 10G/ 1.25Gbps |
| Connector Type | Hybrid |
| Cable Length | 0.2m,1m,2m,3m,5m,7m,10m |
| Power Consumption | ≤0.1W |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. S+85DLC03D MikroTik Compatible SFP+ 10G SR 300M Optical Transceiver module. Color: 1M 30AWG, Condition: New, Made in China. Listed at 21.60 USD. ● Compliant with MSA SFP+ Specification SFF-8431. ● Compliant with 10G 1200-M5-SN-I and 1200-M6-SN-I FC standard. ● Distance up to 300m @50 / 125 um MMF. ● Other Optical Link. ● Single 3. ● Duplex LC Connector Interface, Hot Pluggable.