| Rise | 8" Rise |
|---|---|
| Width | 28" Width |
| Brand | S&M |
| Country Of Manufacture | United States |
| Harmonized System Code | 8714.99.60.00 |
| Color | Black |
| Made In | Made in the USA |
| Handlebar Clamp Size | 22.2mm |
Check the listing for details. S&M Slam Bars (Black). Color: Black, Width: 28" Width, Condition: New. Listed at 74.95 USD. The S&M Slam Bars are an absolute classic. Made from tig-welded 4130 chromoly tubing, these handlebars feature deep knurling to prevent unwanted slippage. There's more to handlebar installation than one might think.