| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Item Width | 21 cm |
| Material | 80# Coverstock Paper |
| Theme | Mountain |
| Scale | 1:64 |
| Assembly Status | Unassembled Kit |
| Type | Basic Scenery |
| Features | Painted |
| Compatible Product | For Model Trains |
| Color | Brown |
| MPN | MOUNTAIN_S |
| Item Length | 28 cm |
| Pattern | Seamless |
| Scenery Type | Mountain |
| Size | 8.5"x11" |
| Coverage Area | 3 Square Feet |
| Gauge | S |
| Year | 2020 |
| Count | 5 |
| Brand | Scenery Sheets |
| Set Includes | Basic Scenery |
| Application | S Scale Model Trains |
| Grading | C-10 Mint-Brand New |
Check the listing for details. S Scale Mountain Paper Model Train Scenery Sheets–5 Seamless 8.5x11. Color: Brown, Condition: New. Listed at 14.99 USD. Includes five professionally printed 80lb paper sheets, enough to cover an area about 3 square feet - our updated, photo-realistic version of the classic “mountain paper” scenery product. Each sheet features a mix of colors and details. Multiple sheets can be combined in different ways to cover any sized area. Sheets can be glued down flat or crumpled up for a more textured look. You can also combine more sheets from other auctions to cover an even larger area - they are designed to be seamless when placed end to end and top to bottom. You can easily glue sheets onto foam board, chipboard or wood using white glue, spray adhesives or glue sticks. Scenery Sheets provides a complete line of photorealistic building and landscape materials professionally printed on cover stock paper. They work great for backgrounds, bases and full structures. Dominic Villari, the creator and designer of Scenery Sheets, has also written over thirty books including illustrated children's stories, chapter books and fiction. Visit the Books category of our eBay Store to learn more and purchase signed copies.Scenery Sheets are 100% guaranteed. If you are unhappy with your purchase for any reason let us know and we’ll replace them or refund your purchase price. Shipping to the US is free. International shipping is available through the eBay Global Shipping program. Please check our eBay Store for other items.