| Measuring range | 0-1kg |
|---|---|
| Brand | Unbranded |
| Cable size | 0.2-2T ψ5x2M,3-20T ψ5-5M |
| Capacity | 0-100KG |
| Creep(30min) | 0.05%F.S. |
| Hysteresis | 0.05%F.S |
| Impedance | 350Ω |
| Insulation | ≥5000MΩ/100VDC |
| Material | Alloysteel |
| Non-linearity | 0.05%F.S |
| Operating temperature range | -20-80℃ |
| Rated Output | 2.0mV/V |
| Recommended Excitation | 5-15V |
| Repeatability | 0.03%F.S. |
| Safe load limit | 150% |
| Temp Effect on output | 0.05%F.S./10℃ |
| Ultimate load limit | 200% |
| Wire connection | EX + Red,Ex - Black,Sig + Green,Sig - White |
| Zero balance | ±1%F.S. |
Check the listing for details. S-Type Miniature Load cell tension/Compression Weighing Pressure Sensor1kg -50kg. Condition: New. Listed at 42.88 USD. Hysteresis 0.03 % F.S. The sensor is a high-precision test component,easy to install. Equipped with international superior sensor range.S beam design,tension and/or compression loading (0-100KG) possible.