| phase | 1 or 3 |
|---|---|
| protection_rating | IP20 |
| ac_line_regenerative | No |
| hp_ct | 2 hp |
| dynamic_braking | Not Included |
| ac_voltage | 200-240 VAC |
| frame_size | 1 |
| net_weight | 2 lbs |
| frequency | 300 Hz |
| closed_loop | No |
| Brand | Control Techniques |
| brake | DC Injection |
| depth | 5.12 " |
| motor_control_max_level | V/Hz (Scalar) |
| mounting | Panel |
| operator_controls | Built In |
| width | 2.7 " |
| Model | S100-01D73-0B0000 |
| nominal_input_voltage | 240 VAC |
| gross_weight | 2 lbs |
| amps_ct | 7.5 A |
| height | 6.14 " |
Check the listing for details. S100-01D73-0B0000 Control Techniques Drives, Commander S Series Drive, AC,. Width: 2.7 ", Condition: New. Listed at 200.00 USD.