| Colors | Black |
|---|---|
| battery weight[g | 30 |
| flight time | 20min |
| origin | Mainland China |
| main rotor diameter | 14 |
| Camera Features | 1080p HD Video Recording |
| max flight time | 20min |
| frequency | 2.4G |
| equipped with aerosol spraing system/spread tank volume | No |
| field of view[° | 120 |
| sensing type | Complete Omnidirectional |
| camera stabilization | Electronic Image Stabilization |
| built-in display | No |
| control channels | 4 channels |
| depth[cm | 23 |
| video maximum resolution[pixel x pixel | 4K(4096*2160) |
| max wind speed resistance | < 10 KM/H |
| max takeoff weight | <1kg |
| gyro | 6-axis |
| display size[" | 5.5 |
| fpv operration | Yes |
| aerial photography | Yes |
| camera integration | Camera Included |
| fps | 25*fps |
| camera mount type | Fixed Camera Mount |
| gps | No |
| drone weight | 150g |
| rtk module(real-time kinematic) | Yes |
| remote distance | 100m |
| certification | RoHS |
| Brand | Unbranded |
| video format[name/type | MP4 |
| drone battery capacity | 2000mah |
| pixels | Above 6 million |
| aircraf operating frequency | 2.4 GHz |
| hign-concerned chemical | None |
| Connectivity | WiFi |
| removable/replaceable battery | Yes |
| height[cm | 23 |
| recommended age[years | 14+ |
| category | Camera Drone |
| sensor size | 1/3.13 inches |
| optical zoom | 50x |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. S116 MAX Drone Professional with 3 Batteries 8K Dual Camera Optical Flow Brushle. Condition: New, Made in China. Listed at 99.99 USD. The integrated6-axis gyroscope and optical flow localization help maintain stable hovering and smooth flight for more precise shooting. Thebrushless motors provide strong power, reduced noise and longer service life.