| Brand | SABRE |
|---|---|
| Type | 2-in-1 Personal Alarm w Integrated Clip |
| Color | Red |
| Item Height | 0.5 in |
| Item Length | 4 in |
| Operating Sound Rating | 130 dB |
| Item Width | 1.4 in |
| Item Weight | 0.05 lb |
Check the listing for details. SABRE~ Compact Personal Alarm & Strobe Light + SOS Button w/ Integrated Clip-RED. Color: Red, Condition: New. Listed at 14.78 USD. SABRE~ Compact Personal Alarm & Strobe Light + SOS Button w/ Integrated Clip-RED (New/Unused!). Loud Alarm: Produces a piercing 130dB siren, audible from up to 1,800 feet away (or 1475 ft depending on source).