| Additional Parts Required | No |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Brand | Unbranded |
| Color | Walnut |
| Department | Adults |
| Features | Backless |
| Finish | Walnut |
| Firmness | Medium |
| Frame Material | Beech |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Item Height | 24 in |
| Item Length | 17 in |
| Item Weight | 11 lb |
| Item Width | 14 in |
| Maximum Weight Capacity | 220 lb |
| Number of Items in Set | 1 |
| Room | Dining Room, Kitchen |
| Seating Capacity | Up to 1 |
| Style | Transitional |
| Type | Counter Height Chair |
| Unit Type | lb |
Check the listing for details. Saddle Seat Counter Stool Beechwood Bar Stool Backless Kitchen Seating New. Color: Walnut, Condition: New. Listed at 47.24 USD. Experience the utmost in comfort and style with the Satori Saddle Seat Stool. Featuring a crossbar on all four sides, for stability and comfort making this stool not only attractive but also very functional.