| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Buyer |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 60 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | TUSQ |
| MPN | P-GSADD-TUSQ-S-18 |
| Compatible Brand | Any |
| Compatible Model | Any |
| Features | None |
| Length | 4.009 in. (101.83mm) |
| Width | 0.128 in. (3.27mm) |
| Height | 0.506 in. (12.85mm) |
| Type | Saddle |
Check the listing for details. Saddle, Tusq, Acoustic, Blank, ⅛”. Width: 0.128 in. (3.27mm), Condition: New. Listed at 12.77 USD. Product Details Saddle, Tusq, Acoustic, Blank, "P-GSADD-TUSQ-S-18Sold individually The model 9125 is a great option to replace or upgrade the saddle on your acoustic guitar. It is a 1/8" thick slab that you can fabricate just about anything from. It is a great option for someone who wants to custom shape a new saddle. A lot of the work is already done for you Dimensions: Length - 4.009 in. (101.83mm) Width - 0.128 in. (3.27mm) Height - 0.506 in. (12.85mm) Not what you're looking for? Check out our other products in this category:Luthier Parts & ToolsGuitar Parts & Pickups -> MiscellaneousClick here to visit our ebay store's homepage.MeasurementsProduct Measurements:Height0.506 in. (12.85mm)Length4.009 in. (101.83mm)Width0.128 in. (3.27mm)Packaging Information:Packaging Dimensions4.015 in. x 0.135 in. x 0.505 in.Weight (Packaging)0.0154 lbs.About UsAbout Amplified Parts:Backed by over 30 years of experience serving the electronic hobbyist market, Amplified Parts® provides the parts you need to modify, repair, or build your own audio and musical instrument equipment, from transistor radios to vacuum tube amplifiers, guitar pedals, and modular synthesizers. Our mission is to provide our customers with high quality products from an inventory of over 12,000 unique items, and to share our expertise via our large library of tech articles and equipment build guides.Whether you are building cutting-edge equipment or restoring classic gear with historical accuracy, Amplified Parts® has what you need.We typically ship the same day if your order is placed before 12:00pm Arizona Time Monday through Friday excluding holidays.All packages are insured and we assume responsibility for the shipment until the carrier shows delivery.Click here to visit our ebay storefront.