| Brand | Graphtech |
|---|---|
| MPN | P-GSS-G8000F-SS |
| Compatible Brand | Any |
| Compatible Model | Any |
| Features | None |
| Length | 0.82 in. / 20.83 mm |
| Width | 0.44 in. / 11.18 mm |
| Height | 0.212 in. / 5.38 mm |
| String Spacing | 2.179 in. / 55.35 mm |
| Type | Bridge Saddles |
Check the listing for details. Saddles, Graphtech, String Saver Classics, Strat & Tele Style, 2 3/16" Spacing. Width: 0.44 in. / 11.18 mm, Condition: New. Listed at 74.76 USD. Features a brushed stainless steel finish. They have a small String Saver insert in the saddle to dramatically reduce string breakage and improve tuning stability. String Saver saddles are made with a unique combination of materials made to enhance tone and dramatically reduce string breakage.