| Unit Type | ft |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Power Source | Battery, Wall Plug-In |
| Items Included | Doorbell Receiver |
| Year Manufactured | 2013 |
| Item Length | 3.5 in |
| Suitable For | Shop, School, Home |
| Personalize | No |
| Number of Batteries | 1 |
| Button Material | Plastic |
| Voltage | 110V |
| Style | Contemporary |
| Features | Waterproof, Portable Bell/Chime |
| Finish | Matte |
| Item Width | 3.5 in |
| Battery Included | Yes |
| Color | White |
| Material | ABS Plastic, Plastic |
| Brand | Sadotech |
| Type | Doorbell |
| Model | ST-FX-C |
| Connectivity | Wireless |
| Button Shape | Round |
| Item Weight | 0.25 lb |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. SadoTech Wireless Doorbell 52 Chimes Volume Adjustment 1000ft Range Weatherproof. Color: White, Condition: New, Made in China. Listed at 8.99 USD. WIRELESS DOORBELL KIT: Includes everything you need for DIY installation – 1 outdoor remote doorbell transmitter and 1 plug-in smart doorbell receiver, double-sided tape, anchors, and screws. EASY TO INSTALL & SETUP: This portable doorbell easily pairs and connects, so you can make your wireless doorbell battery-powered.