| Power Source | Electrical |
|---|---|
| Coffee Type | Whole Beans |
| Color | Clear |
| MPN | SAXELSIS |
| Material | Plastic |
| Bar Pressure | 15 bar |
| Brand | Saeco |
| Type | Espresso Machine |
| Compatible Water Filtration | Saeco |
| Item Height | 14.5 in |
| Model | EVO HD8954-47 |
| Type of Coffee Made | Cappuccino, Espresso, Espresso Macchiato, Hot Milk, Latte Macchiato, Mocha |
| Features | Adjustable Coffee Spouts, Auto Shut-off, Built-in Container, Built-in Grinder, Built-in Water Filter, Cup Warming Surface, Display, Frother, Hot Water Dispenser, Milk Island, Pre-brewing System, Programmable, Programmable Controls, Quick Heating, Quiet Brew Technology, Removable Drip Tray, Removable Water Tank, Self-Cleaning, Steam Wand, Water Filter, Water Tank |
| Components Included | Water Tank |
| Power | 1500 W |
| Country of Origin | Romania |
Check the listing for details. Saeco Xelsis EVO Automatic Espresso Machine HD8954 ~Tank/LID ONLY~. Color: Clear, Condition: Used, Made in Romania. Listed at 33.99 USD.