| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Collection | Wave |
| Brand | Safco |
| Model | 1860GR |
| MPN | 1860GR |
| Color | Gray |
| Type | Printer Stands |
| Item Height | 29" |
| Item Width | 20" |
| Item Length | 18" |
| Category | Printer Stands |
| Fabric | Plastic |
Check the listing for details. Safco Deskside Wave Printer Stand in Gray. Color: Gray, Condition: New. Listed at 114.99 USD. This mobile dual shelf printer stand is just the right height to keep a printer or fax machine within easy reach of your desk or workstation. Complete with clean, contemporary design in durable plastic, a machine platform, and two supply shelves that provide storage for paper, ink cartridges, envelopes, and more. Rolls easily to point of use on four swivel casters (two lock). There is approximately 6-1/2 inches of clearance between the top and middle shelf, and approximately 16 inches of clearance between the middle and bottom shelf. The opening between posts: The Front is 16", the side is 11 5/8".Features:Mobile printer stand features solid and durable impact plastic constructionShelf Dimensions: 19 1/2"w x 17 5/8"d x 1 1/2"hMobile printer stand has a gray finish4 Swivel Casters (2 Locking)2 Shelves100 lbs. (50 lbs. per shelf) weight capacityAssembly RequiredGREENGUARD approved*Specifications:Product Dimensions: 20"w x 17 1/2"d x 29 1/4"hWeight Capacity: 20 lbs per shelf