| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Material | Stainless Steel |
| Collection | Lectern |
| Brand | Safco |
| Model | 8921MH |
| MPN | 8921MH |
| Color | Mahogany |
| Type | Lectern |
| Item Height | 46" |
| Item Width | 21" |
| Item Length | 21" |
| Category | Lectern |
Check the listing for details. Safco Mahogany Adjustable Lectern. Color: Mahogany, Condition: New. Listed at 133.99 USD. Be flexible and adjust to every situation, adjust to your audience. Ideal for presentations requiring no support equipment. 20"W x 16"D reading platform tilts from 0 to 70. Podium height can be manually adjusted from 30" to 44". Wood laminate top with Black T-molding. Sturdy black steel base with floor levelers. Tools Required: Yes Height Adjustable: 30" to 44" Shelf Adjustablity: 0 to 70 degrees Top Dimensions: 20" w x 16' d Worksurface Dimensions: 20"w x 16"d Material(s): Laminate (top), Steel (Base) Assembly Required: Yes Color: Mahogany Finished Product Dimensions: 21"w x 21"d x 29 1/2" to 46"h Finished Product Weight: 13 lbs.