| Target Species | Mouse, Rat |
|---|---|
| Is Electric | Yes |
| Item Dimensions L X W X H | 8"l X 3"w X 3"h |
| Unit Count | 2.0 Count |
| Power Source | Battery |
| Size | Medium |
| Recommended Uses For Product | Indoor |
| Pest Type | Mouse, Rat |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Material Type | Plastic |
| Upc | 850027078458 |
| Product Dimensions | 8"l X 3"w X 3"h |
| Unit Type | Unit |
| Number in Pack | 2 |
| Voltage | 6 V |
| Style | 2 Pack Electric Mouse Trap |
| Features | Pet Safe, No-Mess Disposal, Quick-Zap System |
| Unit Quantity | 2 |
| Color | Black |
| Control Method | Kill |
| Material | Plastic |
| Brand | Unbranded |
| Type | Trap |
| Number Of Pieces | 2 |
| Style Name | 2 Pack Electric Mouse Trap |
| Item Weight | 1 lb |
| Power | 1 W |
Check the listing for details. Safe Indoor Electric Mouse Trap - 2 PCS. Color: Black, Condition: New. Listed at 69.29 USD. The trap features two infrared sensors, strategically located at the entrance and back. Simply pull off the trap's lid to dispose of the rodent securely in the trash. Pet-safe Dual Infrared Sensor.