| Brand | TECHKO |
|---|---|
| Features | Audio Alert/Siren,Water Resistant,Weather Resistant |
| Included | Installation Kit,Mounting Hardware |
| Indoor/Outdoor | Indoor,Outdoor |
| Number of Sensors Included | 4 |
| Power Connection | Wireless |
| Range (ft) | 200 ft |
| Returnable | 90-Day |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Limited |
| Product Depth (in) | 4.75 in |
| Product Height (in) | 1.75 in |
| Product Width (in) | 1.62 in |
| UPC | 744759681669 |
Check the listing for details. Safe Pool Alarm. Condition: New. Listed at 47.44 USD. Keep your children safe with the Techko S187D Safe Pool Alarm. This alarm monitors gates, doors, windows, and any other entryway to your pool. When secondary sensor is installed, the alarm will only trigger when both the screen & glass doors are opened, allowing you to keep your glass door propped open to let in the breeze.