| Window Style | Fixed Window |
|---|---|
| Interior Color | White |
| Size | 16 x 16 in |
| Included Components | 1 X Shed Window,25 X Mounting Screws |
| Items Included | Hardware, Shed Window, Mounting Screws |
| Window Shape | Square |
| Product Dimensions | 16 X 1.4 X 16 Inches |
| Number of Locks | 0 |
| Number of Grids | Less Than 5 |
| Item Package Quantity | 1 |
| U-Factor | 0.30 |
| Grid Style | None |
| Unit Type | lb |
| Batteries Required? | No |
| Exterior Color | White |
| Style | Modern |
| Frame Material | Aluminum |
| Features | Venting, Tempered Glass, Fiberglass Screen, Flush Mount, Wind Resistant, Rain Resistant |
| Jamb Depth | Less Than 1 in |
| Unit Quantity | 1 |
| Room | Any Room, Shed, Chicken Coop, Playhouse, Garage |
| Batteries Included? | No |
| Balance System | None |
| Number of Profile Chambers | None |
| Project Type | Replacement |
| Color | White |
| Grid Type | None |
| Item Depth | 1.4 in |
| Brand | Unbranded |
| Solar Heat Gain Coefficient | 0.30 |
| Type | Home Window |
| Lock Type | None |
| Glass Type | Tempered Glass |
| Window Handing | Universal/Reversible |
| Glazing Type | Single-Pane |
| Item Weight | 5.59 lb |
Check the listing for details. Safety-Designed 16"x16" Flush Mount Shed Window with Easy Install Screws. Color: White, Condition: New. Listed at 71.99 USD. Enhance your shed or outdoor space with our Safety-Designed Flush Mount Shed Window, expertly crafted to provide both elegance and functionality. Flush Mount Shed Window - 16"x16". Why Choose Our Flush Mount Shed Window?.