| Color | White |
|---|---|
| Power Source | Electric |
| Brand | Hailicare |
| Feature 3 | Portable, Soft & Low Vibration, With LED Light |
| Speed Settings | 3-speed |
| Charging Voltage | 5V 1A |
| Use Time | Approx. 6 hours |
| Bundle Description | Nail Clipper |
| Material | ABS |
| Feature 1 | Electronic, Rechargeable, Lightweight |
| Department | Adult,Unisex,Men,Women |
| Battery Capacity | 500mAh |
| Rated Power | 1W |
| Set Includes | Nail Cutter |
| Model | Electric Nail Clippers |
| Features | Rechargeable, Quiet, Electronic, Portable, With LED Light |
| Type | Finger Nail Clipper,Toe Nail Clipper,Nail Clippers Set |
| Feature 2 | One Click Activation for Easy Trimming |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
| Rated Voltage | 3.7V |
| Charging Time | Approx. 2.5 hours |
Check the listing for details. Safety Electric Nail Clipper Automatic Thick Nails Trimmer Professional Tool US. Color: White, Condition: New. Listed at 20.15 USD. It has a high-strength alloy rolling cutter at a 45° angle for fast, smooth clipping and a 360° rotating grinding head for gentle, all-round polishing, all in one compact device. The curved blades of this automatic nail clipper fit the shape of your nails and prevent nicks.