| Country of Origin | Unknown |
|---|---|
| Pool Type | Above-Ground |
| Unit Type | ft |
| Custom Bundle | No |
| Style | Modern |
| Modified Item | No |
| UPC | 0747670300039 |
| Power Source | Battery |
| Item Diameter | 10 in |
| Color | White |
| MPN | POOLALARM |
| Year Manufactured | 2020 |
| Material | Plastic |
| Brand | RJE Technologies |
| Type | Pool Alarm System |
| Item Height | 4.5 in |
| Model | POOLALARM |
| Features | Side Mount |
| Operating Sound Rating | 100 dB |
| Item Weight | 6lbs. |
Check the listing for details. Safety Technology Pool Alarm System Wireless Range 400ft Sound Alarm. Color: White, Condition: New, Made in Unknown. Listed at 79.99 USD. The Safety Technology Pool Alarm System is a wireless range alarm designed for above-ground pools.