| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Driver Size | 8 in |
| Shape | Round |
| System Configuration | 25V/70V TRANSFORMER |
| Color | White |
| MPN | SAG6024 |
| Material | Metal |
| Brand | Saga |
| Type | Ceiling Speaker |
| Audio Inputs | 25V & 70V inputs |
| Model | SAG6024 |
| Connectivity | Wired |
| Features | Transformer with 25V & 70V Wattage Control |
| Country/Region of Manufacture | China |
| RMS Power | 10 W |
| Impedance | 8 Ohms |
| Item Weight | 5.75 pounds |
Check the listing for details. Saga Elite™ Round 8" Ceiling Speaker with 25 & 70 Volt Transformer (White, Each). Color: White, Condition: New. Listed at 39.99 USD. Saga Elite™ Round 8" Ceiling Speaker with 25 & 70 Volt Transformer, 10oz (White, Each) This 70V speaker is perfect for commercial installs which is ideal for covering a large area. The white painted grille blends in with most ceiling tiles. IMPORTANT NOTE: The compatible tile bridge for this speaker is SAG0279. Tech Tip: The chart will inform you which wires to hook up. There is no designated side for 25V and 70V, as they share the transformer. Whether the speaker uses 25V or 70V will be determined by the output power settings of the connected amplifier. Individual Wattage Control – Control the wattage each speaker puts out by simply selecting certain wires to hook up. The 70V input and the 25V input wires are colored for different wattages. 8" Woofer – This speaker is typically used for low-volume purposes including background music and announcements. That doesn’t mean it can’t get loud! With the petite 8-inch woofer with 10 watts RMS, this speaker pumps out powerful sound. Saga Elite™ – Skywalker offers audio/video products and tools for quick, easy, and professional custom installations. Our Saga Elite™ line is designed with the best quality at an affordable price. Key Features Contains (1) 8" Round Ceiling Speaker with 25 & 70 Volt TransformerCommercial Duty Loudspeaker with Wattage Control25V & 70V inputs accommodates either amplifier typesPerfect for background music & announcementsBeautiful white 12-inch metal grille blends in with most ceiling tiles8-inch Woofer | 1-inch Aluminum voice coil | 10 oz. magnetMax. Power Handling: 20 Watts | Frequency Response: 55Hz – 15 KHz25V/70V Taps: 10W, 5W, 2.5W, 1.25W, 0.625W (plus 0.3\25W at 25V)Wattage for 70-Volt Wires: (Yellow = 10W) (Blue = 5W) (Brown = 2.5W) (Gray = 1.25W)Wattage for 25-Volt Wires: (Red = 2.5W) (Green = 5W) (White = 10W)Common Wire = Black Note: 25 volt systems are not used in the United StatesCut Out Diameter: 8-3/16 inchesWeight: 5.75 poundsBrand Product Line: Saga Elite™Brand Manufacturer: Skywalker