| Output Power | 802.11b:16±2dBm; 802.11g:13±2dBm |
|---|---|
| Connected Home Compatibility | eWeLink,Amazon Alexa,Google Home |
| Color | White |
| Max. Power | 4200W |
| Input Voltage | 120 V |
| Encryption | AES/TKIP |
| Smart Home Compatibility | Home Assistant |
| Brand | Sonoff |
| Gang | 1 Gang |
| Type | S31 Lite |
| Voltage Input | 90-264v AC.50/60HZ |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Number of Outlets | 1 |
| Connectivity | Wireless |
| Recommended Environment | Indoor |
| Features | App-Controlled |
| Max. Current | 15A |
| Connected Home Protocol | Wi-Fi |
| Country/Region of Manufacture | China |
| None | S31 |
| Smart Home Protocol | Wi-Fi |
| Output Voltage | 120 V |
| Wireless Standard | 2.4GHz,802.11 b/g/n |
Check the listing for details. SONOFF S31 US Smart Plug WIFI Socket Switch Flashed With Tasmota Firmware. Color: White, Condition: New. Listed at 24.99 USD. The SONOFF S31 US Smart Plug WIFI Socket Switch Flashed With Tasmota Firmware is an excellent choice for anyone in need of a reliable and user-friendly smart plug. This 1 Gang plug can supply a maximum power of 4200W and has a maximum current of 15A. It operates on a wireless standard of 2.4GHz. This smart plug also has impressive connectivity features, with compatibility with Home Assistant. It has a recommended indoor environment.