| Plug Type | Type B |
|---|---|
| Max. Load | 15A/1800W |
| Custom Bundle | No |
| Color | White |
| Input Voltage | 120 V |
| Material | ABS Plastic |
| Working temperature | -10℃~40℃ |
| Smart Home Compatibility | Amazon Alexa, eWeLink, Google Home/Assistant |
| Brand | Sonoff |
| Input | 120V~60Hz |
| Type | Wi-Fi Smart Plug |
| Unit Type | Unit |
| Manufacturer Warranty | 3 Months |
| Model | S40 |
| Number of Outlets | 1 |
| Recommended Environment | Indoor |
| -10℃~40℃ | IEEE 802.11 b/g/n 2.4GHz |
| Product dimension | 76x40x32mm |
| Casing material | PC V0 |
| Maximum Compatible Appliance Wattage | 1601-1800 W |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Smart Home Protocol | Wi-Fi |
| Output Voltage | 120 V |
Check the listing for details. SONOFF S40 WiFi Smart Plug Power Socket APP Control Works with Alexa Google Home. Color: White, Condition: New. Listed at 13.99 USD. S40 WiFi Smart Plug, as the new beginnings of the SONOFF iPlug series, has passed ETL and FCC certification. To ensure further safety in use, it adds extra strong over-load protection, anti-electric shock performance, and short-circuit protection.