| Option | T6-1C-120M |
|---|---|
| Product color | White |
| Year Manufactured | 2025 |
| Product Series | TX |
| Compatible Product | Adapter |
| Smart Home Compatibility | Amazon Alexa, Google Home |
| Unit Type | Unit |
| Manufacturer Warranty | 3 Months |
| FCC ID | 2APN5-T63C120M |
| Product Model | T6-1C-120M, T6-2C-120M, T6-3C-120M |
| Housing material | PC+Glass |
| LED load | 1C: 150W@100V, 300W@240V |
| Operating Temperature | -10℃~40℃ |
| Product Name | TX Gen2 |
| Place of use | Indoor |
| Product Certification | CE/FCC/RoHS |
| Connection method | Wi-Fi: IEEE 802.11b/g/n 2.4GHz |
| Brand | Sonoff |
| Type | Smart Wall Switch |
| Operating Humidity | 5%~95% RH, Non-condensing |
| Product Type | Smart Touch Wall Switch |
| Rated Parameters | 1C: 100-240V~ 50/60Hz 10A Max Resistive load μ |
| Wiring wire diameter range | 16AWG to 11AWG SOL/STR copper conductors |
| Product Net Weight | 1C: 133.3g, 2C: 140.7g, 3C: 149.5g |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Smart Home Protocol | Wi-Fi |
| MCU | BK7238 |
| Product size | 120x74x37.7mm |
Check the listing for details. SONOFF TX Gen2 WiFi Smart Touch Wall Switch 120 Matter Night Switch LED Locator. Condition: New. Listed at 17.99 USD. 【Night Switch Locator】Features an LED indicator, making the switch easy to find in the dark. Discovery Series. Smart Wall Switch. 【Detach Relay Mode】After enabling this feature, the physical buttons are separated from the relay status.