| Working humidity | 0~100%RH |
|---|---|
| SNZB-05P Standard | Water Leak Sensor, Water Leak Sensor |
| Wireless connection | Zigbee 3.0 |
| Communication distance | 130m (Open space) |
| Connection Split/Duplication | 1:1 (None) |
| Color | White |
| Year Manufactured | 2024 |
| Compatible Product | Adapter |
| Working temperature | -10~60°C |
| Smart Home Compatibility | Amazon Alexa, Google Assistant |
| Brand | Sonoff |
| Battery model | CR2477(3V) |
| Type | Water Leak Sensor |
| Unit Type | Unit |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Note | Requires Zigbee Hub |
| Connectivity | Wi-Fi, eWeLink |
| Net weight | 45g |
| Casing material | PC+ABS |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Smart Home Protocol | ZigBee |
| Product dimensions | 48x48x21.6mm |
Check the listing for details. SONOFF Zigbee 3.0 Water Leak Sensor IP67 Waterproof Compatible Alexa,Google Home. Color: White, Condition: New. Listed at 15.99 USD. SNZB-05P water leak sensor integrates with Zigbee hubs utilizing the Zigbee 3.0 protocol, such as SONOFF NSPanel Pro, SONOFF iHost, SONOFF ZB Bridge/ZB Bridge-P/ZB Bridge-U, SmartThings hub v3…. With the SONOFF SNZB-05P, you'll receive app push notifications to your phone when water leakage occurs.