| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Buyer |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Working humidity | 0~100%RH |
| Wireless connection | Zigbee 3.0 |
| Communication distance | 130m (Open space) |
| Power Source | Battery |
| MPN | Does not apply |
| Year Manufactured | 2024 |
| Working temperature | -10~60°C |
| Smart Home Compatibility | Amazon Alexa |
| Battery model | CR2477(3V) |
| Unit Type | Unit |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Voltage | 3 V |
| Features | 5-Year Battery Life |
| SNZB-05P Standard | Water Leak Sensor, Water Leak Sensor & Detection Cable |
| Color | White |
| WLDC200 Weight | 32g |
| Brand | Sonoff |
| WLDC200 Working humidity | 0-80%RH |
| Type | Water Leak Sensor |
| Note | Requires Zigbee Hub |
| WLDC200 Length | 2m(6.5ft) |
| Model | SNZB-05P |
| Detection Cable Model | WLDC200 |
| Connectivity | Wi-Fi |
| Net weight | 45g |
| Casing material | PC+ABS |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Smart Home Protocol | ZigBee |
| Product dimensions | 48x48x21.6mm |
| Location | Indoor Only |
Check the listing for details. SONOFF ZigBee Water Detector IP67 SNZB-05P Smart Home Leaking Dripping Detection. Color: White, Condition: New. Listed at 11.99 USD. Store Categories Store Categories NEXTION Basic Series Discovery Series Enhanced Series Intelligent Series Nextion Accessories SONOFF Gateway & Sensors Home Appliances Smart Accessories Smart Home Security Smart Lighting Smart Plugs Smart Switch DIY Smart Wall Switch WOOLLEY Gateway & Sensors Smart DIY Switch Smart Plugs Smart Wall Switch Other SONOFF Zigbee Smart Water Leak Sensor SNZB-05P Product Description Overview SNZB-05P is a low-power water leak sensor utilizing the Zigbee 3.0 protocol to detect real-time water leakage in the environment. The SNZB-05P has multiple detection methods for various scenarios. The elevated probe design can detect a 0.5mm liquid level and allows for use on metal surfaces without false triggers from the metal, which can be used for leaking detection. The concave water collection design detects drips and stops leaks at the source which can be used for the dripping detection. Used with water leak detection cable(separate purchase or purchase sensor kit), whether it's wide-range detection or narrow-area inspection, ideal for monitoring basements, laundry rooms, and under sinks. The extension cable can be connected in series without any limit on the total length. Water damage often goes unnoticed until it's too late. With the SONOFF SNZB-05P, you'll receive app push notifications to your phone when water leakage occurs. Zigbee local scenes can trigger the gateway's sound alarm even if the WiFi network fails. It also supports Email alerts (with eWeLink advanced plan) and SMS notifications (with eWeLink advanced plan, and setting up IFTTT). Multiple notifications allow you to take swift action to prevent costly damage and mold growth. The sensor sends alerts every ten minutes during water leakage events to prevent missed notifications due to network fluctuations, ensuring your property’s safety. Powered by a CR2477 battery, the SNZB-05P offers over 5 years of use, eliminating concerns about frequent battery replacements. It has an IP67 waterproof and dustproof rating, providing short-term immersion protection and ensuring reliable operation in humid and dusty environments. The sensor is equipped with gold-plated probes for enhanced corrosion resistance and made from UV-resistant materials to prevent discoloration over time. SNZB-05P water leak sensor integrates with Zigbee hubs utilizing the Zigbee 3.0 protocol, such as SONOFF NSPanel Pro, SONOFF iHost, SONOFF ZB Bridge/ZB Bridge-P/ZB Bridge-U, SmartThings hub v3… *NSPanel Pro will support the Zigbee water leak sensor SNZB-05P in August from version V3.4.0. Ready to safeguard your home from water damage? Look no further than the SONOFF Zigbee water leak sensor and secure your home today! Features: 【Leaking & Dripping Detection】The elevated probe design can detect a 0.5mm liquid level and allows for use on metal surfaces without false triggers from the metal. The concave water collection design detects drips and stops leaks at the source. 【Extended Detection Support】Used with water leak detection cable(separate purchase or purchase sensor kit), whether it’s wide-range detection or narrow-area inspection, water leaks can be detected. The extension cable can be connected in series without any limit on the total length. 【Real-time Alerts & Multiple Notifications】SNZB-05P water leak sensor will instantly send app push notifications to your phone when water leakage occurs. Zigbee local scenes can trigger the gateway’s sound alarm even if the WiFi network fails. 【Zigbee 3.0 Compatible】 Integrates with Zigbee hubs utilizing the Zigbee 3.0 protocol, such as SONOFF NSPanel Pro, SONOFF iHost, SONOFF ZB Bridge/ZB Bridge-P/ZB Bridge-U, SmartThings hub v3… 【5-Year Battery Life】Powered by CR2477 battery extends the battery life to over 5 years, eliminating concerns about frequent battery replacements. 【Support Home Assistant】Easily add to Home Assistant for your home automation through ZHA or Zigbee2MQTT( Zigbee Dongle is required, e.g. SONOFF ZBDongle-P/ ZBDongle-E). Note : 1.SNZB-05P needs to be used with Zigbee Hub. 2.NSPanel Pro will support the Zigbee water leak sensor SNZB-05P in August from version 3.4.0. Payment Policy Shipping Policy Returns Policy Feedback About US Payment Policy We accept payment via Paypal only. Please settle the payment via PayPal within 3 days upon auction ended. You can left us a message about your special request. Shipping Policy Packages will be sent out with 24-48 hours (except holidays). Packages are only shipped via Paypal Address. We will not bear for duties or taxes. We offer free shipment via Economic method.we also offer express transportation,while you need to pay for the extra postage. If you have not received your items within 30 days,please contact us trough Ebay message,please contact us before you contact ebay. Returns Policy We accept returning with 30-days,please add your ebay ID into the package. You can receive the replacement or money back. Feedback We will appreciate for your positive feedbacks,if you have any questions,please Contact us firstly we will try our best to help you. Emails will be replied with 12 hours,replies will be delayed in holidays. About US Working time:Beijing Time From 9:00am to 6:00pm,from Monday to Friday. (we don’t work on weekends).we will get back to soon on working time. Copyright © 2023 Dianxiaomi