| Playable Media Format | Not Applicable, DVD |
|---|---|
| Screen Size | 2.5 in LCD |
| Display Technology | LCD |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Color | Silver |
| MPN | VRDMC3 |
| Year Manufactured | 2007 |
| Recordable Media Format | DVD-R, DVD-RW, MiniDV |
| Aspect Ratio | 16:9, 4:3 |
| California Prop 65 Warning | No known Prop 65 warning |
| Brand | Sony |
| Number of VCR Heads | 2 |
| Type | DVD Recorder |
| Unit Type | Unit |
| Region Code | DVD: 0/All |
| Maximum Resolution | 680K Pixels (Still Image), 720 x 480 Video Resolution |
| Manufacturer Warranty | None |
| Model | Sony VRD-MC3 |
| Connectivity | USB, AV, i.Link/FireWire Compatible |
| Features | DVR/Hard Drive Recorder |
| Storage Capacity | MiniDV Tape |
| Unit Quantity | 1 |
| Country of Origin | Japan |
Check the listing for details. Sony Handycam DCR-HC48 Camcorder MiniDV Plus Sony VRD-MC3 DVD Recorder Bundle. Color: Silver, Condition: Used, Made in Japan. Listed at 143.99 USD. Sony VRD-MC3 Multi-Function DVD Recorder bundled with Sony Handycam DCR-HC48 MiniDV camcorder. Sony DCR-HC48 MiniDV Handycam. Great setup for transferring MiniDV tapes directly to DVD without a computer.