| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 60 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| UPC | 027242926585 |
| Maximum Screen Size Fitment | 0 |
| Maximum Weight Fitment | 0 |
| MPN | MDR-MV1 |
| Suitable For | Studio Monitoring |
| Color | Black |
| Brand | Sony |
| Connectivity | 6.35 mm (1/4 in) |
| Impedance | 24 ohm |
| Frequency Range | 5 Hz - 80,000 Hz |
| Form Factor | Headband |
| Microphone Type | None |
| Features | Open Back |
| Driver Size | 40 mm |
| Number of Earpieces | Double |
| Type | Ear-Cup (Over the Ear) |
| Model | Sony MDR-MV1 |
| MPN | MDRMV1 |
Check the listing for details. Sony MDR-MV1 Over-ear Headphones. Color: Black, Condition: New. Listed at 398.00 USD. Product highlightsopen-back, over-the-ear professional studio headphones designed for mixing and monitoring in stereo, binaural, or spatial audio lightweight, secure design for long sessions of music listening and creation padded headband and soft, breathable suede ear pads earcups fold flat for easy storage open-back design helps reduce internal sound reflections to preserve accuracy dynamic 40mm drivers deliver a spacious, well-balanced sound tuned for naturally distinct and detailed highs, mids, and lows corrugated diaphragm edges help lower distortion and reinforce bass impact advanced signal processing helps create an immersive, object-based 3D soundfield uses head-related transfer function (HRTF) to render distance and sense of space detachable 6-foot cable with 1/4" connector 3.5mm adapter included frequency response: 5-80,000 Hz sensitivity: 100 dB impedance: 24 ohms weight: 7.87 oz. warranty: 1 year What's in the boxOver-ear headphones (black) 8.5' Audio cable (3.5mm plug on one end and straight 1/4" plug on other end) 9" Audio adapter (1/4" female-to-3.5mm male) Operating Instructions Warranty sheet (US and Canada) About this itemWritten by Crutchfield's Jeff MillerPro headphones designed with spatial audio in mind Sony's line of professional headphones have been a studio staple for decades. Keeping with the latest musical trends, the MDR-MV1 open-back headphones are specifically designed for mixing, mastering, and monitoring binaural mixes for spatial audio. Sony combines their high-performance dynamic drivers, signal processing, and fine-tuning to deliver a spacious three-dimensional soundfield with a strong sense of distance and place. And since the sound is so linear and accurate, these headphones work well for creating or listening to stereo tracks, too. They have a lightweight, well-padded design for those long sessions, when you're trying to get the mix just right.