| Playable Media Format | Minidisc |
|---|---|
| Custom Bundle | No |
| Color | Silver |
| MPN | MDS-SD1 |
| Item Length | 315mm |
| Audio Outputs | Stereo L/R RCA |
| Brand | Sony |
| Type | MiniDisc Recorder |
| Unit Type | Unit |
| Item Height | 91mm |
| Model | SONY MDS-SD1 |
| Features | Hi-Fi |
| Unit Quantity | 1 |
| Plug Regional Fitment | Type A |
| Country of Origin | Japan |
| Item Width | 190mm |
| Item Weight | 3.2kg |
Check the listing for details. SONY MDS-SD1 MD Minidisc Recorder Deck Player Hi-Fi Audio Compact Component #2. Color: Silver, Condition: Used, Made in Japan. Listed at 135.00 USD. SONY MDS-SD1 MD Minidisc Recorder Deck Player Hi-Fi Audio. This MD deck is for the JMD-7, a compact component system released by Sony in 1998. Aluminum front panel, tempered glass protecting switches.