| Color | Black |
|---|---|
| Brand | Sony |
| Model | SRS-XB13 |
| Type | Portable Speaker |
| Connectivity | Bluetooth |
| Features | Carrying Strap, Waterproof, Extra Bass, Sound Diffusion Processor, Dustproof, Compact Portable Design, Hands-free Calling, Built-In Mic |
| Audio Inputs | USB-C |
| Compatible Brand | Universal, For Sony |
| Compatible Model | Universal |
| RMS Power | 5 W |
| Smart Home Compatibility | Google Assistant |
| System Configuration | Mono Channel |
| MPN | SRSXB13 |
| Year Manufactured | 2022 |
| Shape | Cylinder |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Material | Plastic |
| Plug Regional Fitment | Type C |
| Battery Capacity | 1400 mAh |
| Item Weight | 9 oz |
| Manufacturer Warranty | 1 Month |
| Item Height | 3.75 in |
| Item Length | 3 in |
| Item Width | 3 in |
| Custom Bundle | No |
Check the listing for details. Sony SRS-XB13 Portable Bluetooth Speaker SRSXB13. Color: Black, Condition: New. Listed at 30.66 USD. Sony XB13 Speaker. The SRS-XB13 is durable and portable and includes a specially engineered strap to make it easier to travel with. Compact speaker that expands sound all around. Small speaker, big sound.