| Unit Type | Unit |
|---|---|
| Features | Shutter Release |
| Unit Quantity | 1 |
| UPC | 0027242886292 |
| Compatible Brand | For Sony |
| Color | Black |
| Compatible Model | For Sony α7R II, For Sony α7S, For Sony α7 II |
| MPN | VGC2EM |
| Material | Plastic |
| Battery Type | Device-Specific |
| To Fit | Camera |
| Brand | Sony |
| Type | Grips |
| Mount Type | Tripod |
| Item Height | 3-15/16" |
| Compatible Series | For Sony Alpha |
| Model | VG-C2EM |
| Item Width | 5 in |
| Item Weight | 8.9oz |
Check the listing for details. Sony VGC2EM Vertical Grip Black New OPEN BOX. Color: Black, Condition: Open box. Listed at 179.00 USD. Sony VGC2EM Vertical Grip Black New OPEN BOX *** opened to inspect contents only**** Vertical handle for Sony ILCE-7M2, ILCE-7RM2, ILCE-7SM2 series Contains slots for two Sony NPFW50 battery;Three buttons for custom-assign functions Remaining battery power displayed on camera’s LCD monitor Dust and moisture resistant design. weight : 8.82 oz