| Color | White |
|---|---|
| Usage | Home Use |
| Stations | Squat Rack |
| Item Height | 89.9in |
| Item Weight | 59 lb |
| Sport/Activity | Weight Lifting |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Type | Folding Squat Rack |
| Model | A91-365V00WT |
| Manufacture | Aosom LLC |
| MPN | USA91-365V00WT0145 |
| Item Dimensions | 48" L x 23.6" W x 89.8" H |
| Material | Steel |
| Weight Capacity | 1000lb |
| Item Length | 48in |
| Item Width | 23.6in |
| Colormap | white |
| Brand | Soozier |
| UPC | 196393520710 |
Check the listing for details. Soozier Folding Squat Rack with Pull Up Bar, 1000 Pounds Capacity, White. Color: White, Condition: New. Listed at 148.49 USD. Transform your workout space with the Soozier folding squat rack! Adjust the barbell rack stand across 17 height levels for a tailored training session, supporting up to 1000 lbs. Plus, its wall-mounted design boosts stability during intense lifts.